Farmársky dom ako definícia harmonického designu

„Päť rôznych jednotlivcov. Štyri rôzne štýly. Jedna veľká šťastná rodina. Tento dom je definíciou harmonického dizajnu,“ tak charakterizujú svoj projekt v severnom Izraeli architekti Sara and Nirit Frenkel. Úžasný farmársky dom s rozlohou šesťsto metrov štvorcových, charakteristický kombináciou kameňa, dreva, bielych omietok a krásneho exteriéru, prináša zaujímavú zmes štýlov, napriek tomu pôsobí celistvo a príjemne.

Stavba sa nachádza v jednej z najstarších poľnohospodárskych komunít v severnom Izraeli („Moshav“). Je domovom pre manželov štyridsiatnikov – ona je kreatívna umelkyňa, on realitný developer – a ich tri dospelé dcéry vo veku okolo dvadsať rokov. Priestor v interiéri tvoria dve hlavné časti: prvá je spoločenská zóna s rozlohou viac ako sto metrov štvorcových a pôsobivým šesť metrov vysokým dreveným stropom. Zahŕňa obývaciu izbu, jedálenský kút a kuchyňu. Priestory pôsobia veľkolepo aj vďaka širokému ostrovčeku, ktorý je vhodný ako centrum na pohostenie desaťčlenného osadenstva večierka. Na dennú zónu nadväzuje špajza a práčovňa.

Úžasný farmársky dom s exteriérom a rozlohou 600m2 v eklektickom štýle
Táto široká a príjemná oblasť bola navrhnutá v štýle fúzie s prvkami pripomínajúcimi Texas, južnú Kaliforniu a Mexiko, ktoré sa stretávajú s atmosférou Toskánska.
Eklektický dizajn a oslava ručnej práce

Keby ste chceli vyjadriť, aký štýl dominuje v dennej zóne, nebolo by to úplne jednoduché. Nechajme prehovoriť architektov: „Táto široká a príjemná oblasť bola navrhnutá v štýle fúzie s prvkami pripomínajúcimi Texas, južnú Kaliforniu a Mexiko, ktoré sa stretávajú s atmosférou Toskánska.

Od dotyku ručne vyrábaných červených zdobených kobercov až po luster vo vidieckom štýle, to všetko predstavuje eklektický dizajn.“ Práve eklektika je charakteristickým rysom tvorby dua Sara and Nirit Frenkel.

Úžasný farmársky dom s exteriérom a rozlohou 600m2 v eklektickom štýle
Rozľahlá stavba je bohatá na teplé materiály. Zdroj: Itay Benit
Dubové podlahy, drevený strop, pôsobivý kameň

Rozľahlá stavba je bohatá na teplé materiály: dubové podlahy, starý drevený strop, kameň vo farbe bordovej. Ešte pôsobivejší je zdobený, ručne maľovaný autentický nábytok a tiež ručne vyrobená keramika, ktorá pochádza z dielne majiteľky. Zámerom architektov bolo, aby interiér poskytoval viacrozmerný charakter a dojem. „Tento dekadentný a jedinečný štýl sme vybrali tak, aby dopĺňal osobný štýl a spôsob života majiteľov, jej ako umelkyňa a jeho ako milovníka prírody so silnou vášňou k vinohradníctvu,“ upresňujú autori projektu.

Zábava vonku na sto dvadsiatich metroch štvorcových

V otvorenom dennom priestore vynikajú dva ústredné body: vitrína v jedálni a krbová vložka v obývačke. Oba prvky boli vyzdvihnuté a umiestnené tak, aby zmenili proporcie priestoru a vytvorili kompaktnejší, homogénnejší pocit. Na dennú zónu nadväzuje ďalších sto dvadsať metrov štvorcových vonkajšieho priestoru určeného na relaxáciu a zábavu. Je tienený drevenou pergolou, obohatený pohodlnými pohovkami, jedálenským kútom pre šestnásť osôb a plne vybavenou kuchyňou. Samozrejmosťou je bazén a barový pult.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram