Jarné upratovanie v plnom prúde. Tieto tipy vám ušetria čas aj peniaze

Možno si hovoríte, kde vôbec začať, keď máte skriňu, ktorá potrebuje usporiadať, a koberce, ktoré už dávno nevyzerajú ako nové, a navyše celý rad ďalších vecí na zozname úloh. Môže sa zdať, že je to náročná úloha, ale nemusí byť taká zložitá.

TIP 1: Upratujte miestnosť po miestnosti
Najúčinnejším spôsobom dôkladného upratovania je postupovať miestnosť po miestnosti. Spíšte si kontrolné zoznamy upratovania pre každú miestnosť, ktoré vám pomôžu s organizáciou a pripomenú vám oblasti, ktoré vyžadujú zvýšenú pozornosť. Nebojte sa vynechať plochy, ktoré boli upratané nedávno, a zamerajte sa na tie časti vášho domova, ktoré boli cez zimu značne zanedbané.

TIP 2: Pretrieďte si veci
Jednou z najväčších súčastí jarného upratovania je často zbavovanie sa prebytočných vecí. Užitočné vám môže byť roztriedenie vecí do troch kategórií – darovať, vyhodiť a uskladniť. Škatule s prebytočnými vecami darujte na charitu, alebo môžete usporiadať predaj na dvore.

TIP 3: Čistiace prostriedky obmedzte na minimum
Pokiaľ potrebujete nakúpiť nové čistiace prostriedky, obmedzte počet položiek na minimum. Nespočetné množstvo čistiacich prostriedkov môže vytvárať zbytočný neporiadok a pravdepodobne ich na udržiavanie čistého a sviežeho domova všetky nepotrebujete. „Rozhodnite sa pre kvalitný univerzálny čistiaci prostriedok a utierky z mikrovlákna. Tieto položky pokryjú väčšinu povrchov vo vašej domácnosti,“ radí Alexander Řeháček z fimy AYETO Eco.

TIP 4: Pridajte domáce práce
Veľa domácich prác treba vykonávať sezónne, najmä v rámci príprav na teplejšie počasie. Zaraďte domáce práce do svojho jarného upratovania, aby ste sa ich zbavili čo najskôr. Napríklad vonkajšie práce, ako je čistenie grilu, terasy a vonkajších strán okien riešte, akonáhle sa oteplí. Uložte tiež zimné oblečenie, lôžkoviny, dekorácie, ďalšie predmety a vymeňte ich za tie jarné, aby váš domov vyzeral sviežo.

TIP 5: Myslite aj na prírodu
Ekológia a ochrana životného prostredia sú už zavedenou témou debát, a preto sa mnoho ľudí snaží pristupovať k výberu čistiacich prostriedkov zodpovedne. Napríklad pri zaobstaraní práškového koncentrátu pripravíte mnohonásobne viac čističa ako pri kúpe klasických tekutých prípravkov. Výberom ekologických produktov pomáhate nielen sami sebe, ale aj životnému prostrediu – teda prírode, ľuďom aj zvieratám, ktoré nás obklopujú.

TIP 6: Zaveďte nové upratovacie návyky
Dôkladné jarné upratovanie, ktoré sa týka celého domu, je skvelou príležitosťou na vytvorenie trvalých upratovacích návykov, ktoré môžu budúce jarné upratovanie ešte viac uľahčiť. Nesnažte sa napríklad vykonať celé jarné upratovanie počas jedného víkendu alebo dokonca jedného dňa. Namiesto toho sa každý deň venujte položkám na zozname úloh iba 15 minút. To vám pomôže získať návyk upratovať 10 až 15 minút denne aj potom, čo ste s jarným upratovaním skončili.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram