Rýchlokurz zariaďovania: 16 krokov k novému interiéru

Zariaďovanie nového bývania je určite veľká radosť, ale aj výzva. Čím začať, ako postupovať a na čo nezabudnúť, vám napovie náš rýchlokurz, v ktorom sme zozbierali tie najlepšie rady a tipy od profesionálov. Pripravte si ceruzku a papier, a môžeme začať!

  1. Plánujte

Pokiaľ zariaďujete „od nuly“, doprajte si dostatok času na plánovanie. Začnite tým, že si vytvoríte nástenku inšpirácií (v angličtine známa ako „moodboard“). Tento kreatívny nástroj s obľubou využívajú pri návrhoch všetci dizajnéri. Predstavuje koláž farieb, štruktúr a vybraných prvkov, ktoré spolu vytvoria požadovanú atmosféru, či už vo vytváraní značky, alebo v módnom a interiérovom dizajne. Moodboard vám pomôže vizualizovať vaše nápady a myšlienky – od neho sa potom môžete odraziť pri výbere konkrétnych farieb a prvkov v interiéri.

Ergonómia jedálne. Na čo by ste nemali zabudnúť pri zariaďovaní?
Ak ste zdatní v grafických programoch na počítači, odporúčame aplikáciu Milanote alebo Canvas. Ďalšou možnosťou je vystrihovať si inšpirácie priamo z interiérových časopisov a lepiť si ich na výkres. Nebojte sa použiť aj kúsky farebných vzorkovníc a vzorky štruktúrovaných látok. Šikovným pomocníkom je aj Pinterest, v ktorom si jednoducho označíte a uložíte do zbierky každý interiér, ktorý vás niečím zaujal. Keď ich máte približne dvadsať, skúste sa na svoj výber pozrieť a posúdiť, ktorý štýl, farby, materiály či dispozície sa v nich opakujú. Nástenka inšpirácieInšpirácia je skvelá vec, ale položte si aj otázku, prečo daný interiér rezonuje práve s vašou osobnosťou. Je to tým nádherným výhľadom z okna? No, ten ovplyvniť nemôžete. Možno to bude množstvom drevených doplnkov a všadeprítomnou zeleňou… Analýzou svojho výberu zistíte o sebe mnoho zaujímavých vecí a čoskoro sa už budete vedieť ľahko sústrediť na to podstatné.

  1. Odrazový mostík

Pokiaľ sa neviete rozhodnúť pre jeden smer, skúste to inak. Vyberte si svoju „srdcovku“. Môže to byť fotografia interiéru, prípadne pohovka, ktorá vám nedá spať. Alebo máte doma obľúbený starožitný obraz, ktorého sa za žiadnu cenu nechcete vzdať? Áno, aj to môže byť váš odrazový mostík. Nafoťte si ho a umiestnite na svoju nástenku. Pomôže vám nastaviť tón, štýl či náladu celej vašej miestnosti. Teraz stačí už iba pridávať ďalší vhodný nábytok, doplnky a farby. Aj týmto spôsobom môžete navrhnúť vzhľad celej miestnosti.

Dizajnová pracovňa
Možno sa vám stane, že vás v obchode zaujme nejaká váza, vankúšik či iný doplnok. Keď však nekorešponduje s ničím, čo máte na svojej nástenke, nemá zmysel ho kupovať. Zdroj: Margo Hupert

  1. Zmerajte priestor

Majte jasno v tom, aký veľký máte priestor, aby ste neplánovali mimo svojich reálnych možností. Vytvorte si zmenšený plán svojich miestností na papieri. Postačí vám milimetrový alebo štvorčekový papier, do ktorého si v zmenšenom merítku poskladáte jednotlivé kusy nábytku. Ľubovoľne ich premiestňujte a skúšajte, ujasníte si tak, čo sa do vášho priestoru ešte zmestí, a čo už nie. Alebo použite niektorý z voľne dostupných plánovačov na internete a plánujte interiér priamo vo svojom tablete či počítači.

Dizajnová obývacia časť
Na internete nájdete viacero 3D plánovačov, ktoré vám pomôžu zostaviť si každú miestnosť presne podľa vašich predstáv v pohodlí domova. Zdroj: Coco Lapine
Ak máte malý priestor, vyberajte nábytok s nôžkami. Čím viac podlahy bude vidieť, tým viac sa priestor opticky zväčší. Zakomponujte do sedenia kreslo, puf či leňošku. Takýto nábytok má nižšiu hmotnosť a môžete ho ľahko premiestňovať. Slobodu zmeny si zamilujete.

  1. Základné prvky

Pri zariaďovaní začínajte vždy veľkými základnými prvkami, ktoré sú spravidla charakteristické pre konkrétnu miestnosť. V otvorenom dennom priestore je takým zariadením kuchyňa, ktorá sa spravidla plánuje najskôr. Od jej veľkosti, tvaru a vzhľadu sa potom odvíja ďalší nábytok. V obývačke je to pohovka, v spálni posteľ. Až potom nasledujú ostatné kusy nábytku, ako sú nočné stolíky, komody, kreslá a podobne.

Pohodlné sedenie v obývačke
Centrom obývacej izby by malo byť pohodlné sedenie, ktoré priamo vyzýva na spoločnú komunikáciu. Zvoľte dve pohovky natočené do L alebo zvážte ich umiestnenie naproti sebe.

  1. Bezpečná prevádzka

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba zvážiť pri usporiadaní nábytku v každej miestnosti, je plynulý priechod. Ľudia by nemali pri prechádzaní miestností zakopávať o nábytok ani o seba navzájom. Uistite sa, že medzi konferenčným stolíkom a pohovkou a medzi stoličkami okolo jedálenského stola a nábytkom v jeho blízkosti je dostatok miesta.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram