7 potravín na výlety, ktoré vám na nich okrem energie zdvihnú aj náladu

Jarné počasie priamo nabáda k plánovaniu najrôznejších výletov a vonkajších aktivít. Či už sa chystáte na celodennú prechádzku, vychádzku na bicykli, alebo napríklad horskú túru, nezabudnite si k tomu prichystať desiatu, aby vám nedošli sily. Čo so sebou zabaliť na cestu na doplnenie energie a dobrú náladu?

Najjednoduchším riešením je zvoliť desiatu, ktorá vám bude dodávať postupne energiu, nebude sa jednať o ťažké jedlo a zároveň vám bude chutiť. Nemenej dôležité je potom aj to, koľko jedla so sebou chcete brať. Ponesiete batoh alebo by ste najradšej strčili desiatu do vrecka? Pozrite na naše overené tipy a vyberte si z toho presne to, čo vám vyhovuje.

Müsli tyčinka
Müsli tyčinku nájdete snáď v každej predajni či aspoň regáloch zdravej výživy. Kvalitná müsli tyčinka obsahuje cereálie doplnené o orieškami či sušené ovocie a vybranú čokoládu. Výborne chutí, je dobrým zdrojom energie a pokiaľ ju konzumujete v rozumnom množstve ak tomu všetkému pri fyzickej aktivite, nie je dôvod sa jej konzumácia báť, aj keď môže obsahovať pomerne väčšie množstvo cukru. Bez obáv si ju na výlet pribaľte. Okrem fyzickej energie vás totiž povzbudí aj o po psychickej stránke.

Kaša do pohára
Pokiaľ si napriek tomu nie ste müsli tyčinkou istí, môžete si urobiť jej domácu variantu alebo si pripraviť kašu do pohára. Oproti tyčinke sa síce kaša v pohári horšie skladuje, ale do batôžka sa bez problémov zmestí. Príprava energeticky hodnotnej kaše je jednoduchá. Do menšieho uzatvárateľného pohára nasypte a zmiešajte dohromady cca 40 gramov ovsených vločiek, lyžičku kakaa, chia či ľanové semienko a zalejte to vodou, prípadne mliekom. Ak chcete, môžete pridať aj proteínový prášok, vďaka ktorému nadobudne obsah bielkovín.

Oriešky a semienka
Oriešky a rôzne druhy semienok nemusíte pridávať iba do kaše do pohára či pri tvorbe domácej müsli tyčinky. Dobre poslúžia aj samostatne, a navyše sa zmestia do vrecka. Pri ich voľbe je však dobré nezabúdať na to, že orechy aj semienka sú zdrojom skôr pomalej energie vo forme tukov, preto to s ich konzumáciou nepreháňajte. Olovrant vo forme prírodných orechov a semien sa hodí najmä pri naozaj dlhom či viacdennom treku.

Čerstvé aj sušené ovocie
Zdravú a úplne jednoduchú desiatu, ktorú si môžete vziať prakticky kamkoľvek so sebou a je výborným zdrojom energie, je ovocie. Na výlet sa budú samozrejme hodiť predovšetkým také druhy, ktoré sa vám v batohu neroztlačia (jablko, hruška, pomaranč), ale ak si pripravíte obľúbené ovocie do malého pohára, môžete si vziať akékoľvek vami preferované ovocie. Alternatívnym riešením môže byť aj sušené ovocie, ktoré má však v porovnaní s čerstvým ovocím vyšší obsah kalórií a cukru, preto ho maškrtte s rozumom.

Banánový muffin či chlieb
Sladký dezert upečený zo zdravej celozrnnej či pohánkovej múky, ako je napríklad banánový muffin či chlieb, preukáže na výlete perfektnú službu. Zaženie hlad, uspokojí chute a dodá potrebnú energiu. Jeho výhodou je aj to, že ho jednoducho naukladáte do krabičky. Banánový chlieb alebo banán bread môžete dokonca upiecť bez múky a bez pridaného cukru.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram